Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva utveckling, försäljning, licensiering och underhåll av dataprogramvara inom finanssektorn samt att idka annan med det föregående förenlig verksamhet.
| 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 594 045 | 582 689 | 611 339 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 109 926 | 49 326 | 153 802 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 490 904 | 312 165 | 264 266 |
| Årets resultat (tkr) | 459 399 | 291 769 | 229 979 |
| Summa tillgångar (tkr) | 1 672 686 | 2 017 122 | 1 630 931 |
| Antal anställda | 10 | 9 | 8 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 594 045 | 582 689 | 611 339 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 109 926 | 49 326 | 153 802 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 490 904 | 312 165 | 264 266 |
| Årets resultat (tkr) | 459 399 | 291 769 | 229 979 |
| TILLGÅNGAR | 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 464 033 | 347 994 | 346 680 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 1 208 653 | 1 669 128 | 1 284 251 |
| Tillgångar (tkr) | 1 672 686 | 2 017 122 | 1 630 931 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 985 739 | 526 340 | 1 068 721 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 686 958 | 1 490 782 | 562 220 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 1 672 686 | 2 017 122 | 1 630 931 |
| 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 30 564 | 28 640 | 15 618 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 5 978 | 5 151 | 5 503 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 834 150 |
| 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 10 | 9 | 8 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 59 405 | 64 743 | 76 417 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 3 654 | 3 755 | 2 640 |
| Vinstmarginal | 18.5% | 8.5% | 25.2% |
| Soliditet | 58.9% | 26.1% | 65.5% |
| Kassalikviditet | 175.9% | 112.0% | 228.4% |
Wall Street Systems Sweden AB ingår i en koncern med 8 bolag. Moderbolag är Cooperative Tahoe Acquisition UA och koncernmoderbolag är Bessel Capital Sarl. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2024-12.
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva utveckling, försäljning, licensiering och underhåll av dataprogramvara inom finanssektorn samt att idka annan med det föregående förenlig verksamhet.